CEL PROJEKTU: Projekt zakłada kompleksową integracje społeczną 200 osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym 122 kobiet i 78 mężczyzn zamieszkujących (w rozumieniu KC) lub uczących się na terenie Województwa Małopolskiego w obszarze Powiatu Wielickiego, poprzez zapewnienie indywidualnego i kompleksowego wsparcia udzielanego w oparciu o ścieżkę reintegracji stworzoną indywidualnie dla każdego Uczestnika Projektu. Każdemu UP zostaną udzielone minimum 3 usługi aktywnej integracji, z których co najmniej jedna ma charakter zawodowy i co najmniej jedna charakter społeczny.
DLA KOGO: Osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym w pierwszej kolejności wsparciem zostaną objęte osoby doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego, o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (ON), ON ze stopniem sprzężonym, osoby z chorobami psychicznymi, os. z niep. intelektualną i całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, korzystające z FE PŻ, opuszczające placówki opieki instytucjonalnej, wykluczone komunikacyjnie, osoby, które opuściły jednostki penitencjarne w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
EFEKTY: Realizacja projektu przełoży się bezpośrednio na aktywne włączenie społeczne UP poprzez poprawę oraz wzmocnienie ich szans na zatrudnienie i powrót na rynek pracy. Projekt przyczyni się do odbudowy i podtrzymania umiejętności pełnienia ról społecznych i zawodowych oraz zapobiegania procesom wykluczenia społecznego UP. Realizacja projektu przełoży się na zwiększenie atrakcyjności UP na rynku pracy i przyczyni się do realizacji celu szczegółowego. Działania projektu zostały zaplanowane w sposób umożliwiający odpowiadanie na zdiagnozowane potrzeby i oczekiwania UP i zakładają zindywidualizowane i różnorodne wsparcie. Projekt stosuje narzędzia akcentujące zaangażowanie oraz czynny udział UP, a jednocześnie kompleksowe i profesjonalne wsparcie zmierzające do poprawy sytuacji społeczno-zawodowej UP.
ZADANIA PARTNERA:
Trening Kompetencji i Umiejętności Społecznych - zaplanowano dla 144 uczestników projektu w wymiarze 80 godz. edukacyjnych. Trening kompetencji społecznych będzie miał praktyczną i interaktywną formę, będzie prowadzony z wykorzystaniem różnorodnych metod i narzędzi pozwalających na osiągnięcie planowanych rezultatów. Przyczyni się do skutecznego wsparcia uczestników oraz będzie odpowiadał na ich indywidualne potrzeby i oczekiwania. Zaplanowano ok. 10 modułów tematycznych, każdy realizowany w ramach jednego dnia zajęć: Komunikacja interpersonalna, asertywność, radzenie sobie emocjami, współpraca w grupie, kreatywność i twórcze rozwiązywania problemów, zarządzanie sobą w czasie, rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie ze stresem, proaktywność i inicjatywa, trening skutecznego działania.
Szkolenia prowadzące do podniesienia kompetencji oraz nabycia kwalifikacji – zaplanowano dla 120 uczestników projektu. W ramach tego działania zaplanowano realizacje usług szkoleniowych opartych na trzech filarach:
I) Szkolenia dobierane i realizowane w oparciu o IPD (uwzględniające predyspozycje i możliwości uczestników projektu),
II) Informacje o zapotrzebowaniu na konkretne stanowiska pracy uzyskane od potencjalnych pracodawców,
III) Szkolenia uwzględniające uwarunkowania lokalnego rynku pracy, najczęściej zgłaszane zapotrzebowanie na dane stanowisko pracy,
możliwości korzystania z transportu do i z miejsca pracy, plany rozwojowe (firm, samorządów, innych podmiotów) dotyczące tworzenia nowych
miejsc pracy. Wstępnie zaplanowano 60 szkoleń kwalifikacyjnych i 60 szkoleń kompetencyjnych.
Pośrednictwo pracy oraz Trener Aktywności - Pośrednictwo Pracy zaplanowano dla 100 uczestników projektu, w wymiarze ok. 10 godzin przypadających na 1 uczestnika. Pośrednictwo będzie miało charakter ciągły, będzie nieodłącznie towarzyszyć każdej formie aktywizacji. W projekcie przewidziano dodatkowo dla części uczestników wsparcie metodą pracy trenera aktywności - rozwiązanie zastosowane w oparciu o innowacyjny projekt z bazy POKL. Trener stosując metodę coachingu pomaga w zmianie zachowania i pracuje nad wieloma obszarami aktywności życiowej uczestnika: pracą, edukacją, rodziną, czasem wolnym, traktując je jako integralne elementy planowania i podejmowania decyzji związanych z pracą. Celem jest doprowadzenie osoby do znalezienia pracy, pomoc w przejściu ścieżki wdrażającej, aż do wsparcia w miejscu pracy (np. udzielanie osobie niepełnosprawnej i pracodawcy pomocy w adaptacji w miejscu pracy) oraz monitorowania w okresie zatrudnienia (np. analiza poziomu zaangażowania osoby niepełnosprawnej) i przede wszystkim utrzymania zatrudnienia.
Organizacja i przeprowadzenie staży - Staże zawodowe zaplanowano dla ok. 50 uczestników projektu. Staże/praktyki zawodowe pozwolą uczestnikom na zdobycie odpowiedniego doświadczenia zawodowego i wyposażenie ich w praktyczne umiejętności, co wpłynie na zwiększenie ich atrakcyjności na rynku pracy i zwiększenie szans na zatrudnienie. Stażysta wykonywać będzie swoje obowiązki pod okiem wyznaczonego na etapie przygotowań do realizacji stażu opiekuna stażu, który prowadzi stażystę w zakres obowiązków oraz zapozna z zadaniami obowiązującymi u pracodawcy. Pracodawca po zakończeniu okresu stażu/praktyki wyda opinię o UP w zakresie nabytych kompetencji, oceny pracy.
WARTOŚĆ PROJEKTU: 4 189 222,97 zł
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 3 979 407,97 zł
REALIZATOR: Powiat Wielicki
PARTNER: Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Społecznych Proelio
CZAS REALIZACJI: 01.12.2024r. - 31.05.2027r. / W TRAKCIE
Projekt dofinansowany ze środków Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021 - 2027. Projekt realizowany jest w ramach Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, za pośrednictwem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, jako Instytucji Pośredniczącej, Priorytet 6, Działanie 6.26 Integracja społeczna osób w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, Typ projektu A. Działania mające na celu integrację osób w szczególnej sytuacji realizowane przez gminy i powiaty.
MENU
Trąbki 37
32-020 Trąbki
fundacja.proelio@gmail.com
tel. +48 536 000 967
NAPISZ DO NAS
Copyright © 2025 Fundacja Proelio
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości
i Inicjatyw Społecznych Proelio
Szczygłów 47
32-020 Szczygłów
KRS: 0000617526
NIP: 6832089864
REGON: 364436729